Blog

Doğum Gününüzü Güzelleştirin: Doğum Günü Masası Fikirleri ve Önerileri

Aleyna Küçükgüzel Jul 06, 2022

Doğum günü kutlaması

Doğum Gününüzü Güzelleştirin: Doğum Günü Masası Fikirleri ve Önerileri

Herkesin kutlamayı sevdiği, partiler düzenlediği, lezzetli doğum günü pastalarının yendiği en özel günlerden olan doğum günleri için en güzel doğum günü masası fikirleri bu yazımızda yer alacak. Hazırsanız başlayalım...
Eğer bir doğum günü organizasyonu yapmak istiyorsanız, doğum günü masası, partinizde en çok dikkat çeken kısım olacaktır. Değişik konseptlerde ve tarzlardaki doğum günü masanız, kendi doğum gününüz içinse sizin zevklerinize ve beğenilerinize hitap etmelidir. Eğer bir başkası için sürpriz parti hazırlıyorsanız da, karşı tarafın beğeneceğini düşündüğünüz şekilde masayı hazırlamanız ve donatmanız, doğum günü sahibini çok mutlu edecektir.

En Önemli Kısım : Doğum Günü Pastası Seçimi

Partide masanın üzerinde duracak olan pasta, davetliler tarafından eminiz ki ilk göze çarpan şey olacaktır. Doğum günü kutlanacak kişinin yaşına ve doğum günü konseptinin tarzına uygun bir pasta seçmek çok önemli.
Yetişkin biri için hazırlanacaksa, daha soft renklerdeki sade masa düzenlemelerini tercih edebilirsiniz. Çocuk içinse; daha renkli, daha süslü, oyuncaklı ve çocuğunuzun sevdiği çizgi film karakterlerinden oluşan masa düzenleri çocuğunuzun ve arkadaşlarının daha çok eğlenmesine olanak verir.
Gelelim pasta seçimine.. Doğum günü sahibinin sevdiği aromalardan bir pasta olması birinci şartımız. Çikolatalı, meyveli, profiterollü, fıstıklı, kestaneli gibi bir sürü doğum günü pastası seçeneklerinden en uygun olanını seçmek size ve damak zevkinize kalmış.
Pasta model seçimi
Bu seçimi yaptıktan sonra önemli olan hangi tasarımda bir pasta istediğiniz. İlk dikkate alınması gereken şey tabii ki doğum günü sahibinin yaşı.
Doğum günü sahibinin yaşına göre, istediğiniz parti temasına uygun her çeşitten ve tattan olan  doğum günü pastalarımıza göz atarak daha iyi fikir sahibi olabilirsiniz. Aman seçenekler arasında kaybolmayın, doğum günü masanızın renk temasına ve eğer konseptliyse konsepte uygun pasta seçmeye özen gösterin. Bunun yanı sıra, kişiye özel pasta seçenekleri de ilginizi çekebilir.
Bir diğer önemli husus da, kişi sayısına göre pasta seçiminin önemi. Kare, yuvarlak, dikdörtgen ya da kalp şeklindeki pastalardan dilediğinizi online pasta siparişi oluşturarak verebilirsiniz.
Bebekler ve çocuklar için genellikle şeker hamurlu, değişik figürlerdeki pastalar veya da çizgi film karakterli pastalar tercih edilmekte. Gençler ise daha çok film karakterleri ya da yazılı pastaları tercih etmekteler. Hem gençlere hem de yetişkinlere hitap eden Yeni Trend: Eğlenceli Pasta Yazıları adlı blog yazımızdan da bu yeni nesil pastalar hakkında daha iyi fikir edinebilir, kendi siparişinizi oluşturabilirsiniz.

Lezzetli Atıştırmalıklar da Lazım!

Doğum günü partisi lezzetli atıştırmalıklar
Hem görsel açıdan hem de lezzet açısından gözlere ve damak tadımıza hitap etmesi gereken atıştırmalıklar masanızı daha dolu ve renkli gösterecektir. Tatlı tuzlu kurabiyeler, rengarenk donutlar, cupcake ve petifürler, trüfler masanıza hareket katacaktır. Ekstra yiyecek ikram etmek isterseniz de makarna salatası, poğaça ve börek servis edebilirsiniz. Farklı türdeki içecekleri de masada bulundurmanız herkesin sevdiği içeceği tadabilimesi açısından önem taşır.

Doğum Günü Masasını Süsleme Zamanı

Masa örtüsünü daha sade tonlarda ve şekillerde tercih edebilirsiniz. Hareketli masa örtüleri zaten hareketli olan masayı karmaşık gösterebilir.
Masanın ve çekilen fotoğrafların daha estetik durması için balonları, kurdeleleri, “iyi ki doğdun” veya “mutlu yıllar” yazan duvar yazılarını evinizin ya da kutlayacağınız  mekanın her yerine serpiştirmektense, masanın etrafına ya da arkasına koymalısınız. Evde kutlama yapıyorsanız dış kapıya misafirlerin görmesi için doğum günü süsleri yapıştırmak iyi bir fikir olabilir.
Bebeğinizin hayatındaki ilk yaşlarındaki doğum günü partilerinde özellikle 1. yaşında, bastığı yaşın masada öne çıkması önemlidir. Pastanın üzerindeki 1 şeklindeki mumlar, 1 yazan afişler ya da kurabiyeler çocuğunuz için ileride fotoğraflarına bakıp gülümseyebileceği güzel anılar bırakır.
Yetişkin doğum günü masalarında şık bardak ve tabaklar, servis ve sunum tabakları kullanmanızı öneriyoruz. Masaya çiçekler ve “doğum günün kutlu olsun” yazan kutu çikolata koyabilirsiniz. Masanın arka kısmına hediye paketleri koymak da güzel bir görüntü yaratır. Masanın kenarına ise güzel boş bir vazo, küçük not kağıtları ve kalem koyabilirsiniz. Doğum günü sahibine özel bir doğum günü mesajı yazmak isteyenler  kağıda yazarak vazonun içerisine bu özel notu adlarını da yazarak atarsa, doğum günü sahibini mutlu edecek güzel bir jest yapmış olurlar.
Cupcake ve trüflerin üzerine “mutlu yıllar” yazan minik pankartlar çok sevimli durabilir.
Benden size bir başka tavsiye; masadaki servis ve sunum tabakları aynı boyda olursa masa çok hareketsiz ve sıkıcı durabilir. Bazı atıştırmalıkları yüksek servis tepsilerine koyabilirsiniz. Kurabiyeleri ve kuru pastaları da iki üç katlı kurabiyeliklere koyarsanız güzel bir görüntü ortaya çıkmış olur. Şekerlemeleri ise cam kapaklı dekoratif şekerliklere koyarsanız hoş bir şekilde göze hitap eder. 
petifürler
Çocukların doğum günü partilerinde sevdikleri çizgi film ya da oyun karakterlerini kullanmanın çocukları çok mutlu etmesinin yanı sıra çok da revaçta olduğunu biliyoruz.
Çocuğunuzun doğum günü masasında seçtiğiniz çizgi film karakteri pastasının olmasının yanı sıra, masaya bu karakterin oyuncaklarını koyabilirsiniz. Plastik bardak, plastik tabakları ve peçeteleri de seçtiğiniz çizgi film karakterli ya da rengarenk seçerseniz daha güzel olur. Çatalları, balonları ve pipetleri de benzer ya da aynı renk tonları seçmelisiniz. Çocuklar için ekstra olarak karakter resimli bayraklar, karton şapkalar ve karton gözlükler alarak masaya bunları dizebilirsiniz.
Şık ve her zaman aklınızda kalacak bir doğum günü masasını hazırlayabilmeniz için yazdığımız bu doğum günü masası fikirleri yazımızın sonuna geldik. Şimdiden kolay gelsin ve tabii ki iyi eğlenceler :)
Benzer yazılar
Çikolatalı pasta

Çikolatalı Pasta Çeşitleri

Devamı
Tasarım pasta

Evde Pasta Süsleme Fikirleri

Devamı
Nuga düğün pastası

Düğün Pastası Nasıl Seçilir

Devamı
Çikolata çeşitleri | Nuga

Çikolatanın Faydaları

Devamı